معمولا دلیل متعدد بودن جنس جلد کتاب به خاطر زیبایی و محافظت بیشتر کتاب می باشد، عمدتا نفیس‌ترین کتاب‌ها دارای جلد سخت مقوایی که اصطلاحا گالینگور نامیده می‌شود می‌باشند.
در هر صورت، انتخاب نوع جلد رابطه مستقیمی با طرح روی جلد کتاب شما نیز دارد، طراحی جلد کتاب را می‌توان آخرین مرحله قبل از انتشار یک کتاب دانست، زیرا این مرحله نیازمند از قبل مشخص شدن سایز کتاب، رنگ کاغذها، تعداد صفحات و ویراست نهایی نوشته می‌باشد. در طراحی جلد کتاب باید به این نکته توجه داشته باشید که مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ چه رنج سنی دارند؟ از چه جنسیتی و چه فرهنگی می‌باشند؟ این نکات باعث می‌شود که یک دید کلی و بهتری برای انتقال پیام خود از طریق جلد کتاب به آنها داشته باشید.
به طور مثال جلد شومیز با امکان افزودن لبه برگردان یا تهیه قالب های فانتزی دست شما را به کار بردن خلاقیت باز می‌گذارد ولی در عوض جلد سخت یا گالینگور دوام و استقامت بالاتری دارد ولی نباید انتظار داشته باشید که خلاقیت زیادی بتوانید در آن به خرج دهید.
موضوع کتاب هم کمک شایانی در انتخاب نوع جلد به شما می‌کند، بطور مثال برای کتاب‌های گرانبها یا موضوعات تاریخی و ادبی گالینگور گزینه مناسبی می‌باشد همچنین برای کتاب های کودک که عمده دارای صفحات کم و کاغذ گلاسه هستند، در خصوص کتاب‌های درسی و دانشگاهی جلد شومیز هم از لحاظ قیمت به صرفه‌تر می‌باشد هم اینکه وزن کلی کتاب را کاهش داده و در نهایت حمل و مطالعه آن را ساده‌تر می‌کند.
در حال حاضر تنها چند نوع جنس برای جلد کتاب در ایران متداول است:

منگنه:

صحافی منگنه
صحافی منگنه

جلد شومیز: مقوای نازک گلاسه

صحافی چسب گرم کتاب
صحافی چسب گرم کتاب

زرکوب یا گالینگور: مقوای سخت با پوشش خاص

صحافی جلد سخت کتاب
صحافی جلد سخت کتاب

کلیه سفارشات از طریق سامانه با جلد شومیز، مقوای گلاسه ۲۵۰ گرمی ۴ رنگ با سلفون مات یا براق می باشند، برای سفارش با جلدی خاص با ما تماس بگیرید.